Co musí mít každá firma? Pochopitelně provozovnu, ve které se vytváří to, co se pak nabízí zákazníkům, a pochopitelně svého majitele. A ještě něco? Ano, ještě firemní sídlo. Každá firma prostě musí mít nějakou adresu, kde je tato dosažitelná pro kohokoliv, kdo o to má z nějakého důvodu zájem.
To všechno je k podnikání nezbytně zapotřebí. A zatímco s majitelem a provozovnou je to snad každému z nás jasné, u firemního sídla už tomu tak být nemusí. A s tím by mohl být teoreticky problém, protože je sídlo něčím, co rozhodně žádnému podniku chybět nesmí.
Už při zakládání firmy je třeba takové sídlo někde mít. Vyžadují ho už v první chvíli úředníci, a pokud jim toto není nabídnuto, nikdo firmu oficiálně nezaregistruje.
Jenže je nad slunce jasné, že zejména lidé, kteří se k podnikání teprve chystají, nemívají vždy tolik peněz, aby si koupili nějaký objekt, ve kterém by mohla být jejich firma registrována. A mnozí podnikatelé si nemohou podobný luxus dovolit ani později, když už si sice vydělávají, ale ne zase až tak moc.
A jak tedy splnit takovou povinnost? Jak mít sídlo, které si někdo nemůže dovolit?
Vlastně to není zase až takový problém. Nebo to přesněji řečeno není žádný problém. I když někdo nemá vlastní objekt, ve kterém by mohl firemní sídlo mít, může si takové sídlo hravě https://knihy.heureka.cz/hrave-o-zive-strave-eva-hajkova/%3Fs%3D6 zajistit. A to v budově někoho jiného, kdo mu to za úplatu umožní.
Lze totiž využít i virtuální sídlo, které spočívá právě v tom, že člověk osloví někoho, kdo mu to ve své dostatečně reprezentativní budově umožní. V takovém případě získává podnikatel svou firemní adresu v cizím objektu, plus se mu tu nabízejí některé další služby. A výhodou tu je to, že jde o docela levnou a snadno dostupnou záležitost. Podnikatel tu nemusí vhodný objekt shánět, nemusí do něj investovat značnou sumu, nemusí se starat o jeho chod. Prostě tu zaplatí pomalu jen pár korun a jeho podnik má sídlo. A může se začít s byznysem.