Mezi jeho výhody patří především to, že jde o velmi odolný přírodní materiál, který může být bez problémů v příliš horkém i příliš chladnému prostředí, a dokonce zvládá i velmi rychlý přechod z jednoho extrému do druhého. Jeho krása se v průběhu času prakticky nemění, a proto se hojně využívá už velice dlouho při stavbě veřejných komunikací. Porfyr je navíc protiskluzový a má nízkou kapacitu absorpce kapalin, což je vlastnost, která je ideální pro venkovní použití. Protože je odolný vůči mrazu, je ideální pro použití při stavbě horských silnic a jeho odolnost proti nárazům umožňuje použití i na frekventovaných silničních pasážích. Nepotřebuje náročnou údržbu.
Nevýhod vnějších porfyrových podlah je velmi málo. První souvisí s položením. Je třeba kvalitní odborné položení. Pokud se neprovádí správně, musí se velice brzy opravovat. Špatně provedené práce mohou přinést obtíže s pohodlím pro chůzi. Stejný problém může nastat, pokud není zvolená správná velikost jednotlivých kostek. Konečně nemá dobrou úroveň zvukové pohltivosti. Když se používá pro výstavbu zvláště přeplněných ulic, začíná být příliš hlučný, když projíždějí těžká vozidla. Proto je v obydleném městském jádru možná méně vhodný.
Porfyr se však díky všem dobrým vlastnostem hodí k nejrůznějším účelům. Kromě toho podlaha umožní uplatnění kreativity s vytvářením originálních geometrických vzorů, a to je také jeden z důvodů, proč se používá pro lidská obydlí a jeho okolí. Výborně může spojit obytný dům a zahradu a stejně dobře a v podobném stylu je výborným řešením pro zahradní posezení s grilem nebo pro okolí zahradního bazénu.
Dalším z upřednostňovaných použití je výroba kuchyňských desek, právě proto, že tento lávový kámen odolává teplu i chladu, aniž by se poškodil, a proto je optimální pracovní plochou. Uplatní se i v moderní architektuře, kde se uplatní i jako zajímavý a odolný obklad.