Vyklidit byt může být zdánlivě snadné při představě, že prostě do místnosti vletíte, zdemolujete nábytek a vše po malých kouscích vynesete ven. Takhle to ale nefunguje vždy a mnohdy je to spíše náročná dřina. Pokud ji svěříte profesionálům, ti vás ušetří mnoha nepříjemností, ovšem něco přece jen bude ve vaší režii.
Co budete k vyklízení potřebovat
Parkovací místo – zejména v Praze a dalších velkých městech bude nutné zajistit parkování, nejlépe formou výjimky, aby bylo jisté, že parkovací místo bude volné. Žádost musíte sdělit odboru dopravy vašeho magistrátu a její vyřízení může trvat až 30 dnů.
Klíče od bytu, nebytových prostor, sklepa, skladů atd. – nezapomeňte, že vyklízecí či stěhovací firmě levného stěhování v Praze budete muset předat všechny klíče. Přesvědčte se o jejich funkčnosti včas, aby se tím situace v den vyklízení nekomplikovala.
Vhodný termín – kdy vyklízet byt, je v zásadě jedno, mnoho stěhovacích firem pracuje i o víkendech a o svátcích, takže rozhodnutí, který termín zvolit, je spíše na vaší straně. Buďte však ohleduplní k sousedům a spolubydlícím v domě a hlavně jim všem dejte s omluvou dopředu vědět, např. vývěskou na nástěnce, kdy akce proběhne.
Co zachovat a co vyhodit – budete-li si přát něco z bytu zachovat, označte to, nebo si to včas odvezte. Stěhováci vaše rozhodnutí budou respektovat a tyto předměty ve vyklízeném prostoru zůstanou. Dále se také domluvte, zda si přejete zachovat stávající podlahovou krytinu, která je odnímatelná, např. koberce nebo plovoucí podlahu.
Nebezpečné předměty – v některých situacích se můžete setkat s toxickými látkami, výbušninami a střelivem atd. Pokud máte podezření, např. u bývalých nájemníků, kteří užívali drogy, nebo měli v bytě hořlaviny (benzín, naftu), jedy na hubení hlodavců, žíraviny a další nebezpečné látky, dejte to vyklízecí firmě včas na vědomí